17.01.2017, 11:40

Spadają wskaźniki reputacji krajów z pierwszej dziesiątki światowego rankingu Anholt-GfK

Polska na 26 miejscu wśród 50 państw

Wyniki rankingu Anholt-GfK 2016
Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Niemcy zanotowały największy spadek w globalnym postrzeganiu ich krajowych marek
Kanada przeskoczyła Francję i znalazła się na 4. miejscu, bardzo blisko pierwszej trójki

Warszawa, 17 stycznia 2017 r. – Nowe wyniki indeksu Anholt-GfK Nation Brands IndexSM (NBI) wskazują na spadek globalnego postrzegania reputacji wszystkich krajów znajdujących się w pierwszej dziesiątce rankingu. W przypadku ośmiu z nich zmianę wartości indeksu można interpretować, jako istotny spadek.
 
Badaniem objętych jest 50 rozwiniętych i rozwijających się krajów, a główny indeks NBI jest syntetyczną miarą złożoną z indeksów cząstkowych określających poziom reputacji na wymiarach: Exports, Governance, Culture, People, Tourism, Immigration, Investment.
Grafika_Indeks_NBI_2016.png
W tegorocznym rankingu Wielka Brytania i Stany Zjednoczone odnotowały największe spadki poziomu wskaźnika, o ponad jeden punkt. Nieco mniejsze spadki reputacji zanotowały Niemcy, Japonia i Francja. W obecnym rankingu wszystkie kraje z pierwszej dziesiątki są gorzej postrzegane w skali globalnej. Jest to odwrócenie tendencji w porównaniu do rankingu z 2015 r. Wówczas osiem krajów z pierwszej dziesiątki poprawiło swój ogólny wynik indeksu NBI.

Profesor Simon Anholt, autor metodologii, powiedział – „Globalne postrzeganie poszczególnych krajów jest zwykle bardzo stabilne. Potencjalny wpływ danego kraju na losy świata rzutuje na jego globalną reputację o wiele bardziej, niż jego osiągnięcia czy dobrobyt i właśnie to odzwierciedlone jest w rankingu. Kraje, które w ogólnym przekonaniu posiadają wpływ na wydarzenia na całym świecie, straciły na reputacji w roku międzynarodowych konfliktów i kryzysów humanitarnych”.

Vadim Volos, wiceprezes GfK ds. public affairs i konsultingu, dodaje – „To, jak dany kraj jest postrzegany, jest funkcją zarówno cech utrwalonych (takich jest stereotypy związane z mieszkańcami danego kraju lub regionu oraz wizerunek jego środowiska naturalnego i społecznego), jak i wpływów krótkotrwałych (takich jak pozytywne i negatywne wiadomości lub dramatyczne wydarzenia). Każdy kraj posiada pewne możliwości wpływania na te obszary postrzegania, np. promując swoje pozytywne cechy, by napędzać turystykę i inwestycje. Na dramatyczne zmiany reputacji potrzeba jednak czasu. Nasze badanie pokazuje, gdzie znajdują się ich kraje na wymiarach ich obecnego wizerunku, co pomaga im w określeniu najlepszej ścieżki do uzyskania silnej marki krajowej”.

Jednak spadki poziomów poszczególnych indeksów krajowych nie oznaczają równoczesnej zmiany w ogólnym rankingu. Stany Zjednoczone, Niemcy i Wielka Brytania nadal tworzą pierwszą trójkę rankingu, niemniej przewaga Stanów Zjednoczonych nad Niemcami jest już tylko symboliczna, co sprawia, że Niemcy mają szansę na odzyskanie pierwszego miejsca w przyszłym roku. Podobnie Kanada, która przeskoczyła Francję, znalazła się na czwartym miejscu i jest o krok za Wielką Brytanią.

Poza pierwszą trójką zanotowano szereg przetasowań, co stanowi poważną zmianę w stosunku do stabilności, która była obserwowana przed rokiem 2015. Znaczący spadek wyniku Francji, będący w dużej mierze wynikiem dostrzegania słabości w kategoriach zarządzania, imigracji oraz inwestycji, umożliwił Kanadzie zajęcie czwartego miejsca i zepchnięcie Francji na miejsce piąte. Japonia również spadła z miejsca szóstego na siódme, pozwalając Włochom na poprawę swojego wizerunku o jedno miejsce w porównaniu do roku 2015.

Anholt-GfK Nation Brands IndexSM
W ramach tego przeprowadzanego raz na rok badania GfK dokonuje pomiaru wizerunku 50 krajów w kategoriach eksportu, zarządzania, kultury, ludności, turystyki oraz imigracji/inwestycji. W 2016 r. w 20 krajach przeprowadzono łącznie 20.353 wywiadów z osobami, które ukończyły 18 lat. Wywiady w terenie przeprowadzano od 7 do 25 lipca 2016 roku. 50 krajów objętych badaniem w 2016 r. to:

Ameryka Północna: Stany Zjednoczone, Kanada, Kuba
Europa Zachodnia: Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania, Irlandia, Szkocja, Szwecja, Dania, Holandia, Szwajcaria, Finlandia, Austria, Grecja, Irlandia Północna*
Europa Środkowo-wschodnia: Rosja, Polska, Czechy, Węgry, Turcja, Kazachstan*
Region Azji i Pacyfiku: Japonia, Korea Południowa, Chiny, Indie, Tajlandia, Indonezja, Singapur, Tajwan, Australia, Nowa Zelandia
Ameryka Łacińska: Argentyna, Brazylia, Meksyk, Chile, Peru, Kolumbia, Ekwador
Bliski Wschód i Afryka: Zjednoczone Emiraty Arabskie, Iran, Egipt, Arabia Saudyjska, Republika Południowej Afryki, Kenia, Nigeria, Katar.

Simon Anholt
Simon Anholt jest światowej sławy autorytetem w dziedzinie wizerunku i tożsamości narodowej. Profesor Anholt był wiceprzewodniczącym Rady Dyplomacji Publicznej rządu brytyjskiego i pracuje jako niezależny doradca do spraw polityki dla głów państw i szefów rządów w ponad 50 krajach. Simon Anholt opracował koncepcję indeksu reputacji marek krajowych oraz miejskich w 2005 roku. Jest założycielem i emerytowanym redaktorem kwartalnika „Place Branding and Public Diplomacy” oraz autorem książek „Sprawiedliwość Marek”, „Brand America. Tajemnica megamarki” i „Tożsamość Konkurencyjna – Nowe spojrzenie na markę”. Jego najnowsza książka, zatytułowana „Places”, wydana została przez wydawnictwo Macmillan w 2010 r. wraz z całkowicie nowym wydaniem „Brand America”. W 2009 r. profesor Anholt otrzymał nagrodę Nobels Colloquia Prize for Economics oraz tytuł Profesora Honoris Causa w dziedzinie nauk politycznych od Uniwersytetu Anglii Wschodniej w 2013 roku.

GfK

GfK to jedna z największych firm badawczych na świecie, zatrudniająca ponad 11 000 ekspertów, którzy codziennie starają się odkryć nowy sposób patrzenia na to, jak żyją, myślą i kupują ludzie na ponad 100 rynkach.

Instytut GfK nieustannie wprowadza do swoich badań innowacje, stosuje zaawansowane technologie oraz precyzyjne metodologie, aby zapewnić swoim partnerom biznesowym jak najlepszą wiedzę o najważniejszych dla nich ludziach: ich klientach.

Więcej informacji znaleźć można na stronie www.gfk.com lub na koncie GfK na Twitterze: www.twitter.com/gfk_group

 
rozmiar: 32 KB, typ:
dodano: 17 stycznia 2017
rozmiar: 218.5 KB, typ:
dodano: 17 stycznia 2017
rozmiar: 99.6 KB, typ:
dodano: 17 stycznia 2017